Mikotoksyny są to toksyczne wtórne metabolity grzybów, które mogą zanieczyszczać pasze i surowce paszowe. Mikotoksyny powodują choroby – mikotoksykozy, które negatywnie wpływają na wyniki produkcyjne zwierząt hodowlanych. Najbardziej podatnymi gatunkami zwierząt hodowalnych na działanie mikotoksyn są trzoda chlewna i drób.
Pasze i surowce paszowe mogą być w różnym stopniu zanieczyszczone mikotoksynami. Obrót paszami i surowcami paszowymi stwarza możliwość rozwoju grzybów toksynotwórczych na etapach produkcji roślinnej i przechowywania. W Polsce najczęściej badania wykonywane są na obecność kilku mikotoksyn: ochratoksyna A, deoksyniwalenol, niwalenol, toksyna T-2, toksyna HT-2, zearalenon.
W analizowanych próbkach pasz i surowcach paszowych wykazano obecność mikotoksyn w różnym natężeniu. W kilku próbkach pasz zostały przekroczone normy dopuszczalnych poziomów mikotoksyn – w stosunku do ochratoksyny A, deoksyniwalenolu, zearalenou wykazano stężenia, które mogą wpływać na gorsze wyniki produkcyjne oraz powodować mikotoksykozy. W ziarnach kukurydzy wykazano wysokie stężenia deoksyniwalenolu i zearalenonu.
Kukurydza jest surowcem paszowym o podwyższonym ryzyku wystąpienia mikotoksyn.
Na podstawie przeprowadzonych własnych badań oraz analizy ryzyka związanego z występowaniem mikotoksyn uzasadnione jest stosowanie do paszy preparatów wiążących mikotoksyny.
Preparaty wiążące mikotoksyny powinny składać się z substancji biologicznie czynnych, które działają wielokierunkowo wiążąc różne rodzaje mikotoksyn w sposób aktywny przez adsorpcje i biotransformacje. Istotnym czynnikiem kontroli ryzyka występowania mikotoksyn jest ograniczenie rozwoju spor grzybowych w materiałach paszowych i mieszankach paszowych. Skład takich preparatów powinien być oparty na: ekstraktach fermentacji Sacharomyces cerevisiae, ścianach komórkowych drożdży, bakteriach fermentacji mlekowej, enzymach, materiałach ilastych, konserwantach. Dodatkowo preparaty te powinny zapewniać bioochrone oraz wspomagać funkcjonowanie narządów odpowiedzialnych za detoksykacje organizmu.